KLUB SENIORŮ

Zájezd do Brna

Rubriky: Klub seniorů
/ Jaroslava Hnízdilová

Již 2 měsíce jsme ve výboru plánovali návštěvu Brněnských vodojemů, které byly otevřeny veřejnosti v březnu tohoto roku. Organizace se ujala předsedkyně L. Topinková. Objednala komentovanou …

Zájezd do Brna

Již 2 měsíce jsme ve výboru plánovali návštěvu Brněnských vodojemů, které byly otevřeny veřejnosti v březnu tohoto roku. Organizace se ujala předsedkyně L. Topinková. Objednala komentovanou prohlídku jak Brněnských vodojemů, tak i Mendelova muzea a baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Dohodli jsme se, že vstupné do vodojemů uhradí Klub seniorů a ostatní platby již individuálně.

Na cestu jsme se vydali 7. května vlakem směr Tišnov. Byl deštivý den, ale zájemců se sešlo 26 a v Brně se přidali manželé Hlaváčkovi. Výlet vlakem nás zase učil nové věci, jako například v jakých pásmech a s jakou slevou se setkáváme. Pohyb po Brně tramvají nebo trolejbusem také přinesl nové poznatky a naučili jsme se v tramvajích platit kartou. Zvládli jsme najít i ty správné spoje a byli jsme včas na místě.

Nejdříve jsem se na Žlutém kopci vydali do Brněnských vodojemů. Jsou 3 a vznikaly na konci 19. století a ten poslední se začal stavět v roce 1912. Důvodem byl obrovský nárůst obyvatelstva Brna. Využila se voda z řeky Svratky. Nejstarší vodojem byl projektován Angličanem T. Docwrym. Podobné vodojemy můžeme najít pouze v Londýně a jeho okolí. Celá stavba je z červených cihel. Které byly obaleny jílem. Druhý vodojem je podobný, ale byl projektován u nás. Poslední vodojem byl vybudován z betonu. Prostory byly velmi tajemné a připadaly jsme si jako v podzemním chrámu. Po prohlídce jsme se stále deštivým Brnem přesunuli na Mendlovo náměstí. Někteří se vydali pěšky a ostatní jeli trolejbusem. Přesunuli jsme se do restaurace Pivovarská, kde jsme měli objednaný oběd. Myslím, že jsme byli spokojeni.

Dalším naším cílem bylo Mendlovo muzeum. Měli jsme trochu časový předstih, ale byli k nám velmi vstřícní a umožnili nám počkat v místnosti zvané refektář – což je součást dnešního kláštera augustiniánů. Někteří jsme si poseděli v kavárně. Ve 14.00 jsme se všichni společně vydali na prohlídku. Nejdříve jsme se něco dozvěděli o historii zdejšího kláštera, který byl původně klášterem cisterciáckým. Založila jej vdova po Václavovi II Eliška Rejčka v roce 1223. Po reformách Josefa II. jej musely jeptišky opustit a nastěhoval se sem řád augustiánských mnichů. Prohlédli jsme si také bohatou knihovnu a pokračovali jsme do baziliky Nanebevzetí Panny Marie, který také založila Eliška Rejčka, která je zde také pochována. Nádherná gotická stavba s bohatou i barokní výzdobou nás také velmi nadchla. Naše další kroky směřovali do Mendlova muzea, kde jsme se seznámili s životem J. G. Mendela, který je považován za otce genetiky. Byla to další spousta zajímavých informací. V závěru prohlídky jsme si mohli i některé věci vyzkoušet.

Čas velmi rychle utíkal a my jsme museli myslet na návrat domů. Opět cesta tramvají na nádraží, nákup jízdenek a veselá cesta domů. Byl to velmi krásný zájezd a všichni jsme si to opravdu užili.

 

Zapsala a fotografovala: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

Mgr. Libuše Topinková,
Mgr. Jaroslava Hnízdilová
  • : předsedkyně KS
  • : místopředsedkyně KS

Finančně podporuje

nmnm_red_220x170