Výlet do Jihlavy
Na 14. dubna jsem naplánovala výlet do našeho krajského města Jihlavy. Netušila jsem, že tento den bude v tomto týdnu jediný, kdy bude mrholit a foukat, …

Na 14. dubna jsem naplánovala výlet do našeho krajského města Jihlavy. Netušila jsem, že tento den bude v tomto týdnu jediný, kdy bude mrholit a foukat, ale musím pochválit naše členy, že se nás nakonec vypravilo 22.
Na cestu jsme se vydali linkovým autobusem do Žďáru a tam jsme po půlhodině pokračovali do Jihlavy. Vystoupili jsme na zastávce Hradební, která je nejblíže ke středu města. Byla jsem s panem průvodcem Markem Skřivánkem domluvena, že se sejdeme v Informačním centru u Brány Matky Boží. Když jsme tam dorazili, tak na nás již průvodce čekal a po zaplacení 70 Kč jsme se mohli vydat na komentovanou prohlídku. První zastávka byla právě u Brány Matka Boží, která je jediná dochovaná středověká brána. Dnes slouží jako vyhlídková věž. Během prohlídky jsme se dozvěděli spoustu zajímavého o historii Jihlavy, která byla ve 13. století královským horním městem a těžilo se zde stříbro. Na vyhlídkové věži bylo velmi nevlídno, ale část města byla vidět. Další zastávka byla v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí minoritského kláštera. Kostel byl založen v polovině 13. století. V interiéru je možno vidět jak prvky románské, tak gotické a i barokní. Velmi zajímavá byla veduta znázorňující podobu města v roce 1402. Tehdy totiž město přepadli šlechtici z okolí a pronikli za hradby přes klášterní zahradu. Útok se podařilo odrazit a tuto událost právě zobrazuje nástěnná malba a v přemalbě z doby barokní je zachována dodnes. Po prohlídce jsme pokračovali na náměstí T.G. Masaryka, kde je řada zajímavých domů, 2 kašny, morový sloup, pamětní deska, že v Jihlavě byla vyhlášena „Basilejská kompaktáta“. Naším dalším cílem byl kostel sv. Jakuba Většího, což je patron horníků. Prohlédli jsme si nádhernou vnitřní výzdobu. Velmi se nám líbila osmiboká kaple, socha sv. Kateřiny z roku 1400 a velkým unikátem je také pašijový betlém, který pochází z třicátých let 20. století. Na jeho opravě se podílel V. Blažek spolu s naším průvodce. Tuto neděli bude i v pořadu Toulavá kamera. Poslední zastávka byla ve Stříbrném domě. V tomto domě byly nalezeny stříbrné pruty, razidla a mince, a tak tedy mohl být mincovním domem ve 13. století. Dnes je dům nádherně opraven a my jsme si prohlédli zajímavý výtah s prosklenou zadní stěnou, 2 velmi zajímavé sály a apartmán ve 3. patře. Čas velmi rychle ubíhal a my jsme se s panem průvodcem rozloučili s tím, že se do Jihlavy ještě určitě podíváme.
Následoval oběd v restauraci Dělnického domu, kde jsme se ohřáli a dobře najedli. Z Jihlavy jsme odjeli opět ze zastávky Hradební ve 14.15 a dobře jsme dojeli až do Nového Města. I přes nevlídné počasí to byl pěkný výlet se spoustou zážitků a nových poznatků.
Zapsala a fotografovala: Mgr. Jaroslava Hnízdilová
Mgr. Jaroslava Hnízdilová
- : předsedkyně KS
- : místopředsedkyně KS