Z CESTY PO IZRAELI A PALESTINĚ

Po týdenní přestávce jsme se 25.11.2019 sešli v Penzionu na Žďárské ulici. Tentokrát nás lákalo vydat se s Ing. Zdeňkem Liškou, který je členem našeho klubu, na cestu po Izraeli a především Palestině. Na úvod naše předsedkyně L. Topinková připomněla akce připravené na prosinec. Další čas již byl vyhrazen prezentaci, ale co čert nechtěl, i když si Zdeněk vše několikrát vyzkoušel, tak dataprojektor nechtěl naskočit. Už jsme měli obavy, že neuvidíme ani jeden obrázek, ale zachránil nás Libor Kula z Penzionu, který projektor zprovoznil.

Zdeněk nás nejdříve seznámil s historii a zeměpisnou polohou Izraele i Palestiny. V další části jsme byli seznámeni s jeho cestou do této oblasti, kterou absolvoval se synem a samozřejmě s cestovní kanceláří. Na zájezd se vypravili v dubnu 2019. Přistáli v Tel Avivu, ale ubytováni byli na palestinské straně V Jerichu, které leží na západním břehu Jordánu. Toto město je již 10 000 let osídleno a jeho hlavní předností je dostatek vody tzv. Eliášův pramen. Nad městem se tyčí hora Pokušení.

Během téměř dvouhodinového povídání jsme se vypravili na řadu zajímavých míst v této oblasti. Nejdříve to byla návštěva Bethléma, místa kde se narodil Ježíš Kristus. Dalším cílem byla řeka Jordán, místo Ježíšova křtu. Samozřejmě jsme viděli mnoho pohledů na město Jeruzalém s jeho chrámy, hrobem J.K. a Zdí nářků. Jak jsme se dozvěděli bylo velkým problémem, že se k památkám dostávali až k polednímu, kdy již bylo velké horko a také na ně vždy čekala dlouhá fronta návštěvníků.

Velmi zajímavé byly obrázky Mrtvého moře, které leží 420 metrů pod mořem. V současné době vysychá a proto má 2 části. Jižní jezero je bahnité a turisté se natírají léčivým bahnem. Severní jezero má křišťálově čistou vodu, ale dno je poseto kousky soli. Celé moře má velmi vysokou slanost. Velmi zajímavé byly také jejich zážitky z cesty do přírodní rezervace Ejn Gedi, kde je spousta malých vodopádů, ale největší a nejznámější je Davidův vodopád. Na dalších záběrech jsme viděli Judskou poušť, Kumranské jeskyně aj.

Celé vyprávění bylo obohaceno o spoustu pověstí a zajímavostí o této oblasti. Musíme poděkovat Zdeňkovi za velmi poutavé vyprávění a krásnou fotografickou dokumentaci.

(zapsala: Mgr. J. Hnízdilová, foto: Ing. Liška, Mgr. J. Hnízdilová)