VÝLET DO SLAVKOVIC

  1. září jsme vyrazili na výlet do Slavkovic s cílem navštívit soukromou výstavní síň rodiny Sáblíkovi. Naplánovali jsme si, že pojedeme nejdříve vlakem do Radňovic, do Slavkovic jsme šli pěšky a zpátky jsme jeli autobusem. Dvě členky seniorů přijely na kole a další dvojice autem. Celkem se nás sešlo 21. Náladu také podporovalo krásné slunečné počasí.

Po příchodu nás uvítala paní Sáblíková, jejíž syn Roman Výstavní síň provozuje. Nechal pro ni upravit část statku, která v minulosti sloužila jako stáj, vepřín a v poslední řadě jako skladiště. Úprava je velmi pěkná a obrazy mají důstojné místo. Pan Roman nám vyprávěl, že jakmile začal vydělávat pustil se do kupování obrazů, které ho od dětství přitahovali. V jeho sbírce jsou obrazy malířů Vysočiny, jako například Zezula, Odvárka, Emler, Hanych, Bukáček, Puchýř, Kopáček, Sodomka a mnoho dalších. Obrazy je zde možno také koupit.

Vedle uměleckého zážitku to byl také výlet do historie. Dům, ve které rodina Sáblíkova žije má číslo 1 a byl rychtou. Historie rodiny sahá hluboko do minulosti, vždyť rodina Romana Sáblíka je již 14 generací žijící na tomto místě. Mohli jsme nahlédnou do rodinné kroniky a rodokmenu. Nejstarší majitel žil na tomto statku již začátkem 15. století. Významnou osobou rodu byl také pradědeček Romana Sáblíka Karel Sáblík, který byl za první republiky senátorem (od roku 1920 do roku 1932, kdy zemřel) a jeho politickou činnost připomíná kámen s portrétem Antonína Švehly (významného politika v době 1. republiky) a Karla Sáblíka. Rodina vlastní také fotografii setkání Karla Sáblíka s prezidentem republiky T.G. Masarykem, který navštívil Slavkovice v roce 1928.

Příjemně jsme poseděli na dvoře pod prostornou pergolou a paní Sáblíková nám připravila i výborné občerstvení. Příjemně jsme si popovídali mezi sebou i s členy rodiny Sáblíkovi. Patří jim velké poděkování za dnešní krásný den. Poděkování patří i Jarušce Ježové, která toto setkání navrhla a zprostředkovala.

 

Za seniory: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

Foto: Mgr. Jaroslava Hnízdilová