VÝLET DO BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM

Výlet do Bystřice nad Pernštejnem spojený s návštěvou „Bystřického parku miniatur 22.6.2021

Při minulém výletu na hrad Pernštejn se zrodil nápad podívat se do Bystřice n.P. a navštívit „Park miniatur“. Realizace byla jednoduchá. Stačilo rozeslat informaci a pak očekávat, s jakým zájmem se setká. Účast nakonec nebyla velká, neboť se nás sešlo pouhých 6. To však nemohlo nic změnit na naší dobré náladě a snaze užít si společné dopoledne.

V úterý 22.6. 2021 v 8.45 se nás na nádraží ČD sešlo 5 a s napětím jsme očekávaly, kdo přijede od zastávky. Byla to naše předsedkyně Liba Topinková, která si říkala, že když na nádraží nebude nikdo, má možnost vystoupit a jít domů pěšky. Mohly jsme se tedy vydat k našemu cíli. Ve vlaku bylo docela plno, neboť školní děti mířily do Edenu a turisté ze Žďáru do zahrad na Pernštejně.

Po příjezdu jsme se vydaly směrem ke Sportovní hale. Procházely jsme Pohádkovou alejí Lužánky, kterou na jedné straně tvoří sochy pohádkových bytostí a na druhé straně dětský lanový park. Samozřejmě jsme neodolaly a udělaly několik společných fotografií. Na konci aleje je potom umístěn Bystřický park miniatur, jehož výstavbu zahájilo v roce 2018 Městské muzeum Bystříce n.P. Venkovní expozice se postupně rozšiřuje. Jsou zde umístěny modely hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. Samozřejmě, že vše není dokonalé, ale my jsme si přišly připomenout stavby z 15. století, které již některé téměř neexistují. Bylo zajímavé srovnávat modely s fotografiemi toho, co po nich zůstalo. Jsou zde modely např. Pernštejna, Zubštejna, kláštera Porta Coeli a mnoha dalších.

Další naše cesta vedla na náměstí v Bystřici, kde jsme si zašly do kavárny a potom již na autobusové nádraží a domů. Výlet jsme si i malém počtu velmi užily, neboť jsme se popovídaly i se společně zasmály. Tak zase příště na viděnou.

 

Za seniory: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

Foto: Mgr. Jaroslava Hnízdilová