VÝLET DO BORŮ

Poslední akcí v měsíci září se stal výlet do obce Bory nedaleko Velkého Meziříčí. Měli jsme informaci o existenci Naučné stezky, jejíž součástí je i Geopark, jak z internetu, tak i od L. Stohandlové z Bobrové. Ještě v červnu získala J. Ježová kontakt na paní Blanku Křížovou, která je v Borech velmi aktivní. Já jsem se s ní potom telefonicky domluvila, že naši návštěvu uskutečníme v září a ona nám bude dělat průvodkyni. Nabídla. Že se ještě můžeme podívat do kostela a malého muzea. Vše dobře dopadlo a my jsme se skutečně 26.9. vydali autobusem přes Žďár do Borů.  Celkem se nás sešlo 19 a to je velmi pěkný počet na takovýto výlet.

Po příjezdu do Borů na nás již paní Křížová čekala a my jsme se vydali za poměrně pěkného počasí na Naučnou stezku. První zastavení bylo v kostele sv. Jiljí, jehož počátky spadají do 13. století. V něm jsme se mimo jiné dozvěděli, že v Dolních Borech vede pěvecký sbor známá zpěvačka Iva Bittová, která zde má chalupu a sama se k této práci nabídla. Dále jsme potom pokračovali po žluté značce a prošli jsme kolem čistírny odpadních vod a zastavili jsme se u panelu, který nám přiblížil těžbu živce v Hatích a o minerálech, které se zde ve velké míře vyskytovaly. Bylo zde určeno 94 druhů minerálů, které jsou ozdobou mnoha muzeí a soukromých sbírek. Naučná stezka pokračovala kolem kompostárny a další zastávkou se stala historická dřevěná pumpa, kterou jsme si samozřejmě vyzkoušeli. Následovala soustava rybníků na řece Babačka a také Geopark a Park. Všechno bylo velmi zajímavé a také krásně vytvořeno. Byla to pastva pro oči a možnost fotografování se přímo nabízela. Obloha neustále měnila své barvy a dělala fotografie zajímavější. Po zastavení u Kadibudky již nás čekalo pouze jedno zastavení, protože vzhledem k věku některých seniorek jsme ani neplánovali delší trasu. Zastavení se týkalo velmi zajímavých slunečních hodin, kterým se říká anelematické. Paní Křížová nám přiblížila jejich vznik i fungování. Nás již potom čekala cesta zpět do Borů, kterou trošku zkomplikoval déšť. Všichni sice měli deštníky, ale né, vždy dobré boty. Snad nikdo neonemocní. Déšť po návratu do Borů skončil a my jsme zamířili tentokrát do Horních Borů do restaurace U milostných. Zde jsme se občerstvili, zahřáli a po hodině jsme mohli pokračovat zpět do Dolních Borů do místního muzea, jehož iniciátorkou byla v roce 2007 tehdejší místostarostka a dnes naše průvodkyně paní Křížová. V muzeu bylo mnoho zajímavých exponátů. Nachází se zde i výstava minerálů, předměty potřebné v zemědělství i v domácnosti, technické vymoženosti různých dob jako například gramofon. Je zde i místo pro dětské hračky, vesnický nábytek a mnoho dalších. Paní Křížová má pro děti připraven i malý test. Touto prohlídkou naše návštěva Borů skončila. Odcházeli jsme velmi spokojení a opět jsme se utvrdili v tom, že né vždy musíme za krásou a informacemi stovky kilometrů.

Na závěr samozřejmě patří poděkování všem, kteří tento výlet připravili. Zpáteční cesta proběhla v dobré náladě, a i z vyjádření ostatních jsem měla pocit, že se výlet líbil.

 

Zapsala: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

Foto: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

logo_nov_m_sto_na_morav__10561