KLUB SENIORŮ

Toskánsko – beseda s promítáním

Rubriky: Klub seniorů
/ Jaroslava Hnízdilová

V pondělí 29. ledna jsme se sešli v klubovně DPS, abychom se s manželi Bělohradskými vypravili slovem i obrazem do Itálie – Toskánska, kde strávili velmi pěknou dovolenou. …

Toskánsko – beseda s promítáním

V pondělí 29. ledna jsme se sešli v klubovně DPS, abychom se s manželi Bělohradskými vypravili slovem i obrazem do Itálie – Toskánska, kde strávili velmi pěknou dovolenou. Jejich zážitky jsou vždy velmi zajímavé, a tak není divu, že klubovna byla plná.

Dozvěděli jsme se, že Toskánsko je kraj ve střední Itálii, který je proslulý uměním, historií, působivou krajinou plnou cypřišů a také významnou produkcí vína. Do tohoto všeho nás jejich fotografie zavedly. Nejdříve k umění a historií, kterou mohli shlédnout v řadě měst a vesnic, která navštívili. Velmi zajímavé bylo město Siena, která je hlavním městem provincie Toskánsko. Centrum města je obklopeno několika branami a systémem hradeb. Centrem města je náměstí Piazza del Campo. Stojí zde nejvýznamnější sienská stavba Palazzo Pubblico, která je gotickou cihlovou stavbou ze 13. století. Druhou nejvýznamnější stavbou je dóm Santa Maria Assunta. Je to velmi působivá gotická stavba ze 13. století.  Hlavní dominantou jak exteriéru, tak interiéru je černobílý obklad. Černá a bílá jsou barvy Sieny. Samozřejmě jsme se toho o především kamenných stavbách v celém Toskánsku dozvěděli více. Co se týče krajiny, tak jsme viděli mnoho fotografií, na kterých dominují cypřiše, pinie, olivovníky a vinná réva.  Kousek za Sienou se rozprostírá zajímavá krajina zvaná Accona.  Co se týká vína, tak měli možnost ochutnat proslulé víno Chianty, jehož historie pěstování spadá až do 13. století.

Fotografie i povídání o nich bylo velice zajímavé a na závěr jsme ještě dostali 3 otázky, které naštěstí vždy někdo věděl. Jistě se s manželi Bělohradskými opět setkáme při jejich zajímavém povídání o další destinaci, kterou navštíví.

 

Zapsala a fotografovala: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

Mgr. Libuše Topinková,
Mgr. Jaroslava Hnízdilová
  • : předsedkyně KS
  • : místopředsedkyně KS

Finančně podporuje

nmnm_red_220x170