PO STOPÁCH ANTONÍNA DVOŘÁKA V AMERICE

„Po stopách Antonína Dvořáka v Americe“ ( beseda s manžely Bajerovými )

6.10.2019 dorazila do Penzionu na akci „Po stopách A. Dvořáka“ velká skupina seniorů dychtících po zajímavém povídání manželů Bajerových. Ti si své vystoupení velmi zajímavě připravili a pozvali si ještě několik zajímavých hostů.

Povídání zahájil Ing. B. Bajer, který nás seznámil s důvody a přípravou na tuto cestu. Důvodem byla především návštěva vnuka Tondy, který žije v Chicagu a k tomu se přidala i možnost vydat se po stopách A. Dvořáka.

V další části byla naší průvodkyní MUDr. Š. Kucharčíková, která nás provedla po Chicagu s jeho mrakodrapy, Michiganským jezerem a i stopou po českých přistěhovalcích, kteří zde v 19. století nechali postavit sochu K.H. Borovského. Dále nás zavedla do státu Iowa s řekou Mississippi.

Po malé přestávce jsme se vypravili „Po stopách A. Dvořáka“  a průvodcem se nám stala MUDr. Z. Bajerová, ale ještě předtím než se mohla ujmout slova nás překvapil Ing. B. Bajer s RNDr. L. Urbanem. Chopili se svých houslí a skladbou „Humoreska“ nás naladili na „dvořákovskou notu“. Po doznění posledních tónů následovalo poutavé vyprávění o cestě A. Dvořáka do USA. Do USA ho pozvala prezidentka americké Národní hudební konzervatoře J. Thurberová, která mu také nabídla roční částku 15 000 dolarů. Dvořák nabídku nejdříve odmítl, ale nakonec souhlasil a přijal místo ředitele konzervatoře v New Yorku. Na cestu se vydal v září roku 1892 s částí své rodiny a Čechoameričanem J. Kovaříkem, který se stal jeho průvodcem po dobu celého pobytu. Zajímavý byl také jeho letní pobyt v roce 1893 ve Spillville, kam se také Bajerovi vypravili a našli zde mnoho stop jak A. Dvořáka, tak i českých přistěhovalců. Navštívili dům kde Dvořákovi bydleli a kde je dnes jeho muzeum. V parku se fotografovali u jeho sochy, která stojí na břehu Krocaní řeky. Pobyt v USA velmi ovlivnil Dvořákovu tvorbu. V jeho dílech se objevují motivy indiánské hudby i černošských spirituálů. Složil zde řadu skladeb, z nichž nejznámější je „Symfonie č. 9 e moll, op.95 Z Nového světa“.

Závěr byl opět hudební. Mohli jsme si poslechnout další skladby A. Dvořáka v podání p. M. Salaquardy, který ji zahrál na dudy a další skladbu v podání obou houslistů Ing. B. Bajera a RNDr. L. Urbana.

Velmi krásné povídání spojené s hudbou potěšilo jistě všechny účastníky. Mnoho z nás odcházelo obohaceno o spoustu zajímavých informací. Celé rodině Bajerových a jejich hostům patří velké poděkování za tuto krásnou akci.

 

Za seniory: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

Foto: Mgr. Jaroslava Hnízdilová