KLUB SENIORŮ

Návštěva obrazové galerie na faře římskokatolické církve.

Rubriky: Klub seniorů
/ Jaroslava Hnízdilová

Další akcí v měsíci březnu byla návštěva obrazové galerie na faře římskokatolické církve v Novém Městě. Sešli jsme se 10. března v 15.00 před farou. …

Návštěva obrazové galerie na faře římskokatolické církve.

Další akcí v měsíci březnu byla návštěva obrazové galerie na faře římskokatolické církve v Novém Městě. Sešli jsme se 10. března v 15.00 před farou. Průvodcem nám byl pan kostelník pan L. Harvánek. Zájem byl velký sešlo se nás asi 38. Museli jsme se rozdělit na dvě skupiny. Ti, co museli asi 30 minut počkat, si zašli do kavárny na krátké posezení a ti z první skupiny, tak učinili až po skončení prohlídky. Obrazy byly velmi zajímavé, jen nám chybělo trošku více informací. Jak jsem se později dozvěděla měla být naší průvodkyní paní Německá, ale ta se omluvila, a proto přišel pan Harvánek, který nemá informace o sbírce. Snažili jsme se udělat si přehled o tom, kdo je autorem obrazů, co zajímavého malíř na obraze zachytil. Pan Harvánek nás upozornil na děkana M. Müllera, který je vlastně zakladatelem této krásné sbírky obrazů a ve své závěti ji věnoval kostelu sv. Kunhuty a uvedl tam, že by byl velmi rád, kdyby byla přístupná veřejnosti. Já jsem si vyhledala článek ve Žďárském deníku, který vyšel 5.2. 2022 u příležitosti, kdy od jeho narození 24.2. 1882 uplynulo 140 let. Uvedu zde tedy citaci tohoto  článku:

„Farářem v Novém Městě na Moravě se stal Matěj Müller v roce 1920. Byl velkým zastáncem umění. „Jeho prvním přítelem zde byl malíř Karel Němec, kterého jako kaplan připravoval na svátost manželství,“ vzpomínal pamětník Václav Okurka u příležitosti 130. výročí narození významného Novoměšťáka. Právě díky přátelství s Karlem Němcem má kostel svaté Kunhuty svůj nezaměnitelný ráz. Originální podobu získal kostel v letech 1928 a 1929 díky sgrafitům malíře Němce. Zaplňují téměř celou plochu fasády, jedná se o 520 metrů čtverečních. „Inspiraci hledal v Novém i Starém zákoně, v početné galerii světců a v příbězích z jejich života,“ popsali výzdobu zástupci novoměstské farnosti. Nad vchodem na kůr vedle vchodu do kostela se v rámci sgrafitové výzdoby nachází i věnování a poděkování Müllerovi. V osobě novoměstského děkana našlo město velmi nadaného a činorodého spoluobčana. Věnoval se amatérskému výtvarnictví, fotografování nebo divadlu. „Müller také rád objížděl i výstavy v Praze nebo v Brně, kde navázal styky s dalšími umělci. Mezitím spořil, aby zajímavá díla mohl koupit. Postupně tak vznikla sbírka, jejíž těžiště tvoří obrazy horáckých autorů. Najdeme zde ale také rozměrný triptych Golgota od Joži Úprky nebo díla s náboženskou tematikou předních malířů své doby,“ uvedla autorka knihy o Novém Městě na Moravě Lucie Marková.

Díky jeho přičinění vznikla i farní galerie. Děkan Müller nashromáždil sbírku obrazů, kterou ve své závěti odkázal právě novoměstské farnosti. Během socialismu došlo ke snahám sbírku znárodnit, protože nebyla veřejně přístupná. Díky aktivitě tehdejšího duchovního správce k tomu ale nedošlo. Müllerova galerie se nachází v prostorách katolické fary a jde o předchůdkyni Horácké galerie. Dnes je přístupná jen výjimečně.

Matěj Müller zemřel 15. srpna roku 1951. Pohřben je na zdejším hřbitově.“

Zapsala a fotografovala: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

.

Mgr. Libuše Topinková,
Mgr. Jaroslava Hnízdilová
  • : předsedkyně KS
  • : místopředsedkyně KS

Finančně podporuje

nmnm_red_220x170