NA MOTORKÁCH PO VIETNAMU

Na odpoledne 20. ledna jsme si do našeho klubu pozvali Zitu Blažkovou a jejího přítele Jaroslava Kříže, aby nás provedli severním Vietnamem, který spolu projeli na mopedech značky Honda.

Jejich cesta se uskutečnila v době od 5. do 26. května 2019. Letecky se dopravili do hlavního města Hanoje a odtud lehátkovým autobusem cestovali do provincie Ha Giang. Zde si půjčili mopedy a vyrazili za poznáním severního Vietnamu. Pohybovali se podél hranice s Čínou. Na svých videích a fotografiích nám ukázali nádhernou krajinu v této oblasti s jejími horami, údolími, rýžovými políčky a vesnicemi. Cesta byla často po velmi špatných silnicích, které nenadále končily nebo připomínaly tu nejhorší polní cestu s výmoly. Podnebí bylo velmi teplé a vlhké (i bankovky musí být odolné vlhku a proto jsou z plastu). Většinou bydleli v hotelích, které poskytovaly klimatizaci, ale také si vyzkoušeli ubytování v guesthousu (v soukromí) a i s ním byli velmi spokojeni. Majitel jim připravil jak večeři tak snídani v dobré kvalitě. Jako nápoj ochutnali i rýžové víno.

Při cestování se podívali do nádherného jeskynního komplexu, kam je vstup bez průvodce a mohli si tak vychutnat nádheru obrovských sálů. Pokochali se úchvatným výhledem z hory Fan Si Pan s výškou 3 143 m n.m., která je nejvyšší horou Vietnamu i celé Indočíny. Na vrchol si vyjeli lanvkou. Navštívili oblast Cao Bang, která je poseta kopci a vesnicemi a nachází se zde i nádherný vodopád Ban Gior. Z této oblasti se pak přesunuli do zátoky Ha Long v Jihočínském moři a prošli turisty velmi navštěvovaný ostrov Cat Ba. Tato zátoka patří mezi 7 divů světa a je navštěvována tisíci turistů. Zde si již nepřipadali jako VIP na rozdíl od hraniční oblasti, kde opravdu narazili na velmi málo turistů.

Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o této asijské zemi a patří za to velký dík oběma cestovatelům – baťůžkářům. Pokud příště vyrazí do další zajímavé země, velmi rádi je mezi námi opět uvítáme.

 

Za seniory: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

Foto: Mgr. Jaroslava Hnízdilová