Lednicko-valtický areál

Výlet do Lednicko-valtického areálu

Ve středu 25. září jsme se v 7. hodin ráno vydali na výlet do Lednicko-valtického areálu. Akci připravila naše předsedkyně Liba Topinková. Zájemců bylo hodně a tak jsme zaplnili celý autobus firmy Ťupa. Původní plán by dorazit do Lednice ve ¾ na 9, ale ten se brzy rozplynul, neboť cesta se z dopravních důvodů protáhla a tak jsme museli po příjezdu v půl 10 naše plány trochu pozměnit. Na prohlídku zámku jsme měli jít až v 11.30 a tak čas do té doby si každý vyplnil individuálně. Někdo volil procházku až k minaretu, jiní se za nádherného slunečného počasí kochali francouzskou zahradou obklopující lednický zámek, navštívili skleník anebo si našli krásné místo k posezení v parku či v kavárně u kafíčka. Všichni jsme se opět sešli před zámkem a vydali se na prohlídku okruhu č. 1 – Reprezentační sály. Sály sloužily k pořádání společenských akcí, plesů a bálů. Viděli jsme vstupní halu s třípatrovým lustrem, lovecký salonek, koupelnu vybavenou na 19. století opravdovým přepychem – tekoucí horkou a studenou vodou a elektřinou. Navštívili jsme dámskou ložnici, rytířský sál, tyrkysový sál a další překrásné místnosti. Samozřejmě jsme byli uchváceni nádhernou výzdobou stěn, stropů a  nádherným vyřezávaným točitým schodištěm z dubového dřeva nacházejícím se v zámecké knihovně.

Po prohlídce zámku jsme zamířili do restaurace Onyx na oběd. Po něm si mohli zájemci prohlédnout Olšiakovy pískovcové sochy, ale většina seniorů to nakonec vynechali vzhledem k výši vstupného.

Další zastávka na našem výletě byl Dianin chrám, nazývaný též Rendez-vous. Ve skutečnosti to byl lovecký zámeček a my jsme měli štěstí, že i přes zavírací dobu nás pan průvodce, který tam bydlí, provedl. Většina z nás tam nikdy nebyla a tak to byl velmi příjemný zážitek.

Poslední zastávku jsme měli na zámku Valtice, kde si hodinu volna prožil každý jinak. Někteří navštívili bylinkovou zahradu, jiní dali přednost kavárničce, kde si dali kávu a příjemně si popovídali. Hezké také bylo projít se areálem zámku a nahlédnout do zahrady, která je anglickým parkem.

V 17.00 hodin jsme autobusem vyrazili směrem k domovu. Dopravní situace nám tentokrát byla příznivá. Pan řidič vezl autobus spokojených seniorů, kteří si tento den moc pěkně užili.

Za seniory: Mgr. Jaroslava Hnízdilová         

Foto: Mgr. Jaroslava Hnízdilová