KLENOTY MEZI VÍDNI A BRATISLAVOU

Dnešní odpoledne 10.2., bylo v Klubu seniorů věnované besedě s paní Věrou Staňkovou, která je pravidelnou návštěvnicí našich posezení. Již jsme s ní navštívili mnoho koutů světa. Dnes jsme se vypravili do malé oblasti mezi Vídní a Bratislavou, která je u nás velmi málo známá, ale Vídeňáci a Bratislavané ji velmi rádi navštěvují, protože je nadohled obou metropolí.

Paní Věrka se na tuto cestu vypravila s přáteli v květnu 2019. První jejich zastavení bylo na zámku Schloss Hof, který v roce 1725 získal Evžen Savojský. Zámek nechal vybudovat jako výletní a lovecké sídlo v barokním slohu. Později se vlastníkem stala císařovna Marie Terezie, která jej jako letní sídlo dále rozšířila. Zámek je obklopen krásnými zahradami a v blízkosti je i statek se zajímavými hospodářskými zvířaty jako např. čtyřrohé kozy. Další zámeček, který na své cestě navštívili byl Orth, který je současně výchozím místem pro vstup do Národního parku Dunajské luhy. Jedná se o nejmladší ze 14 chráněných krajinných oblastí na Slovensku. Nachází se zde různé druhy mokřadní a vlhkomilné flóry a fauny, včetně endemických druhů. Nachází se zde četné lužní lesy. Skupinka výletníků si zde užila krásné přírody podél Dunaje.

Zajímavé obrázky doprovázelo jako vždy, velmi vtipné a výstižné povídání paní Věrky. Senioři si povídání opravdu užili a tak nikdo nelitoval, že se dnes do Klubu vypravil. Je dobře, že nikoho neodradilo počasí, které dnes nebylo příjemné, protože se střídaly přeháňky a meteorologové hrozili silným větrem.