BESEDA O INDII

Beseda o Indii 16.12.2019

Poslední akcí letošního roku byla beseda o Indii s panem Pavlem Černým ze Žďáru nad Sázavou. Sešli jsme se jako tradičně v jídelně DSP u rozsvíceného stromečku, který navozoval předvánoční atmosféru. Na stolech se vedle kávy a čaje objevilo také vánoční cukroví, které některé členky přinesly jako ochutnávku. Na úvod poblahopřála Liba Topinková naší člence Mileně Benediktové k narozeninám a Jarka Hnízdilová připomněla únorový zájezd na divadlo. Pan Černý již měl vše připraveno a beseda s promítáním fotografii mohla začít.

Pan Černý se s partou kamarádů vypravil 1.7.2018 na cestu do Indie, konkrétně do svazového státu Džammú a Kašmír a jeho širšího regionu Ladakh. Jejich cílem bylo projít tuto oblast a vystoupit na některé vrcholy ve výšce nad 4000 m – 6000 m. Po příletu Do Dillí a přesunu do oblasti Ladakh s jejím hlavním městem Léh se nejdříve několik dní aklimatizovali na nadmořskou výšku 3 500 m. Mohli si tak prohlédnout bývalé centrum království Ladakh město Léh a jeho okolí. Léh je spoje 434 km dlouhou horskou silnicí do Šrínagaru na západě kam také měli v úmyslu dorazit. Vydali se horským údolím Markha  přes planinu Nyimaling až k sedlu Gongmaru La ve výšce 5130 m. Cestou je provázel najatý průvodce a náklad převáželi na najatých mulách, mezcích či koních  které se staral domorodec. Cestou navštívili několik klášterů, procházeli kolem řek, z nichž pro nás nejznámější je Indus, kochali se pohledem na horské masívy v nádherných barvách a scenériiích a neposlední řadě poznávali život obyvatel v této oblasti. Žijí velmi jednoduchým životem, chovají ovce a pěstují trochu zeleniny. Jsou velmi přátelští a věčně usměvavý. Ženy se starají o zemědělství a domácnost, neboť jejich muži jsou často zaměstnaní u armády, která je tady velmi početná a přináší vedle problémů také mnoho pozitivního např. budování infrastruktury. Děti navštěvují školy. Strava je zde velmi jednoduchá až jednotvárná – rýže a podušená zelenina je každodenní jídlo zvané dalbát. Takto se také oni stravovali v této oblasti. V oblasti Šrínagar se ocitli v trošku jiné kultuře ovlivněné islámem a blízkostí Pakistánu. Šrínagar je hlavní město provincie Džammú a Kašmír. Zde navštívili královské zahrady, projeli se po jezeře. Jejich hlavním cílem v této oblasti byla hora Stock Kangri, která leží ve výšce 6154 m. Její zdolání bylo poměrně náročné a pan Černý se během výstupu rozhodl vrátit dříve vzhledem ke svému zdravotnímu stavu. Cestu zakončili návratem do Dillí a 21.7.2018 pak odletěli zpátky domů.

Pan Černý nám promítal úžasné fotografie a také velmi poutavě vyprávěl. Bylo to opět velmi krásné a zajímavé odpoledne. Předsedkyně za nás za všechny panu Černému poděkovala a také s námi se rozloučila s přáním krásného prožití svátků vánočních a popřála hodně zdraví v novém roce.

 

Za seniory: Mgr. Jaroslava Hnízdilová

Foto: Mgr. Jaroslava Hnízdilová